פסיכודרמה

הפסיכודרמה היא כלי טיפולי מוכר בעולם הפסיכולוגיה שפותח בתחילת המאה הקודמת על ידי רופא יהודי בווינה בשם יעקב לוי מורנו (Moreno 1889-1974), בן דורו של פרויד.

פסיכודרמה הינה דרך עבודה טיפולית חוויתית המשתמשת בכלים דרמטיים בתהליך חשיפת עולמו הפנימי של הפרט והבנת מערכות היחסים שלו. הפסיכודרמה מדגישה במיוחד את הדרכים שבאמצעותן ניתן לעורר ספונטניות ויצירתיות לשינוי מצבים בחיים.
הפסיכודרמה מאפשרת מעברים בזמן – עבר, הווה ועתיד. הגמישות הרבה בסצינות, הנעות בין פנטזיה המתרחשת בעתיד וסיטואציה שהתרחשה בעבר, מאפשרת ניידות לעידוד ספונטניות, שימוש בדימיון, ודינמיות בהתמודדות עם תרחישים אפשריים מהעולם הפנימי והחיצוני של האדם.

כיצד פעולת השיטה
עקרונות השיטה מבוססים על האמונה, היכולות והרצון שבכל אדם יש מן הכוח הבורא והיוצר. כדי להגיע למפגש עם היצירתיות על האדם לגלות את מקורות הספונטניות שלו. הספונטניות היא כוח הפועל בהווה אשר מניעה את הפרט לקראת תגובה הולמת במצב חדש או תגובה חדשה על מצב ישן.
במסגרת זו בודקים יחסים בין-אישיים, קונפליקטים ובעיות אמוציונליות, ומטפלים בהם על ידי שיטות שנלקחו מעולם התיאטרון והדרמה.
העבודה בדרך הדרמה מרחיבה את הביטוי האישי ממימד המילה אל מימד התנועה והחוויה. בכך מאפשרת הפסיכודרמה טרנספורמציה עמוקה ופריצת דרך במקומות שטרם התייחס אליהם קודם לכן. תמונות כאובות מהעבר ואזורי נפש שלא קיבלו התייחסות זוכים דרך הדרמה להיחוות מחדש ,הפעם בהקשר חדש – מקבל ,תומך ,מכיל ומבין. המימד החדש מאפשר תיקון ומבט חדש על תמונת העבר וההיסטוריה הפרטית של המטופל, ובכך משפיעה באופן ישיר על תפיסת ההווה והעתיד שלו .שחרור האנרגיה הפנימית של האדם מהחזקת תמונות העבר ודפוסיו, מאפשרת לו לחוות חזק יותר את הכאן והעכשיו ביום יום, חוויה שמאפשרת חיים מתוך רווחה ,חופש אותנטיות יצירתיות וספונטניות.
שיטת העבודה בפסיכודרמה מבוססת על חילוף תפקידים, המאפשר לכל אחד להיות בתפקיד עצמו, ואף בתוך "עורו" של חברו.
היכולת לראות את המציאות בעיני האחר, ואפילו לראות את "עצמי" בעיני האחר, פותחת אפשרויות לשיתוף פעולה על בסיס ידידותי ואמפתי תוך פתיחות לנקודת מבט שונה, פתיחות שהיא אבן יסוד להכרות מעמיקה יותר עם ה"עצמי". הפסיכודרמה מתחילה מסצנה אחת, הקרובה ככל האפשר למציאות הפנימית של המציג ומשקפת קונפליקט פנימי, עשויה לחצות גבולות של זמן ולהתפתח לסצנות נוספות מהעבר ואפילו לעתיד. הדמיה של מציאות, ביטוי קונפליקטים ופתירתם, שחרור רגשות, ביטוי חלקים של העצמי, רצונות ותקוות, התנסות במצבים ותפקידים חדשים, ואימון לקראת מאורעות היומיום - כל אלה מזמנים מעורבות רגשית גבוהה המפילה את המחסומים הטבעיים. האפשרות לשחרר רגשות רבי עוצמה, שהודחקו והוכחשו עד כה, עשויה להביא לקתרזיס, לשינוי ולבנייה מחודשת.

למי מיועד הטיפול?
הפסיכודרמה מביאה לשיפור ניכר בביטחון העצמי ובהרגשת הערך האישי. בין השאר תורמת הפסיכודרמה לשיפור משמעותי בהגדרת הזהות האישית והמקצועית, וכן מחזקת את יכולת ההתמודדות עם בעיות מחיי היום-יום כגון בעיות בזוגיות, בעיות ביחסי הורים-ילדים (בכל גיל שהוא), עם משברי הגיל ובגידת הגוף, עם שכול ואבדן, עם פרידות וויתורים הכרחיים.

באמצעות הפסיכודרמה ניתן לטפל במצבים הבאים:
• בהתמודדות עם אובדן, שכול ומחלה
• נוער ובוגרים במצבי לחץ, מצוקה ומחלה
• בהפרעות אכילה
• הפרעות התנהגות
• נפגעי נפש
• ילדים ובוגרים במצבי חולי כרוניים
• ילדים בסיכון

דף הבית